Ciągnienie sztukaterii
W zakładce „Sztukateria” zaprezentowaliśmy inauguracyjną serię zdjęć przedstawiającą efekty uczniowskich, ćwiczebnych montaży ciągnionej sztukaterii gipsowej.
Co to jest sztukateria ciągniona i ciągnienie sztukaterii?
Ciągnienie sztukaterii to jedna z metod wykonywania elementów sztukatorskich, która polega na formowaniu kształtu elementu przez przeciąganie wzornika o określonym kształcie po plastycznej zaprawie. Tak wykonana sztukateria to sztukateria ciągniona – w odróżnieniu od sztukaterii odlewanej, czy formowanej ręcznie.
Metodą ciągnioną tworzymy sztukaterię linearną, o jednakowym przekroju poprzecznym na całej długości wytwarzania. Tak wykonujemy elementy różnorodnych listew sztukatorskich, opaski obramień otworów drzwiowych, okiennych i gzymsów. Te elementy mogą być montowane potem na różnych powierzchniach i układane w różne formy - tak jak to zaprezentowaliśmy na fotografiach pod tytułem „Sztukateria”. Mogą być wykonywane (czyli ciągnione) na stole sztukatorskim lub bezpośrednio na ścianie, a nawet na suficie. Sztukateria tak produkowana może być prostoliniowa, wykonywana wzdłuż prostych prowadnic (np. krawędź stołu lub listwa zamocowana na ścianie) lub może mieć kształt kolisty, owalny, lub kształt tzw. krzywej koszowej.
Oczywiście przy dzisiejszym stanie techniki, robotyki możemy sobie wyobrazić, że każdy kształt sztukaterii może zostać zrealizowany, nawet bezpośrednio na ścianie i suficie, przy użyciu komputera i odpowiednich narzędzi wykonawczych (plotery frezujące i drukarki 3D), ale my, na zajęciach szkolnych ćwiczymy się w starych technikach, znanych od stuleci i tysiącleci.
Na zamieszczonych niżej fotografiach możemy zaobserwować proces ciągnienia profili prostych i kołowych. Zobaczymy też prace montażowe na elewacjach budynków. Zobaczymy też na zdjęciach kilka z wielu stosowanych przez nas przyrządów, które służą do wykonywania profili ciągnionych. Przyrządy te były wykonane na zajęciach praktycznych.